We don’t know exactly where this idea comes about living in Ecuador is expensive and not profitable, ‘cause we are dolarized, if so, then why there’re still so many Colombians, Peruvians, Cubans, and now most of all, so many but SO MANY Venezuelans, who come to live in our city, our country, and one way or another, even though they come to earn minimum wages, still have enough money left to send to their countries?
If that is as expensive is Ecuador as I read, then what do you do coming to live so many foreigners to our country?
For those who are from those countries, or who know the prices of these, here we leave a reference’s list of the average prices of variety of things of daily consumption in Guayaquil – Ecuador.
We’ll appreciate your comments at the end of the post.
If that is as expensive is Ecuador as I read, then what do you do coming to live so many foreigners to our country?
For those who are from those countries, or who know the prices of these, here we leave a reference’s list of the average prices of variety of things of daily consumption in Guayaquil – Ecuador.
We’ll appreciate your comments at the end of the post.
FOOD
BREAKFAST
Skinke and cheese sanduche + fruit’s juice or smoothie
In informal places or street selling, from $1.30 to $2.50
Restaurant, $2 to $3.50
Mall, Gourmet Restaurant or Hotel, $3 to $6

Cup of coffee with Croissant and Omellete bread
In informal places or street selling, from $1.25 to $2
Restaurant, $2 to $3.50
Mall, Gourmet Restaurant or Hotel, $3 to $7
In informal places or street selling, from $1.25 to $2
Restaurant, $2 to $3.50
Mall, Gourmet Restaurant or Hotel, $3 to $7

LUNCH
In informal places or street selling $2
Restaurants, $2.25 to $3.50
Mall, Gourmet Restaurant or Hotel, $3 to $8

GASTRONOMY AND VARIOUS DISHES
Typical Food
Various ceviches, $3.50 to $10 depending on plate and place
Encebollado ( Fish in Onion salt), $1.50 to $5 depending on plate and place
Rice with bean stew and chicken, pork chop, meat, etc., $2 to $6 depending on dish and place
Seco de Pollo, baked chicken, etc., $2 to $6 depending on dish and place
Various broths and soups, from $1.50 to $4 depending on the dish and place

Fast Food
Medium pizza, $6 to $10 depending on dish and place
Hamburger, $1 to $3.50 depending on dish and place
Empanadas, $0.60 to $2 depending on plate and place
Fried chicken with potatoes, $1.50 to 3.80 depending on plate and place
Medium pizza, $6 to $10 depending on dish and place
Hamburger, $1 to $3.50 depending on dish and place
Empanadas, $0.60 to $2 depending on plate and place
Fried chicken with potatoes, $1.50 to 3.80 depending on plate and place

Quick Typical Dishes
Green banana bolons, humitas, fish buns, green buns, hayacas, from $1 to $5 depending on dish and place.

VARIOUS DRINKS
Bottle of water, $0.35 to $1.50
Gallon of Water (4lts), $1
Bottle of soda, cola or soda, from $0.45 to $1.50 depending on size and brand
Bottle of beer, $1 to $4
Canned beer, $1 to $4
Bottle of synthetic fruit juices, $0.50 to $1.70 depending on size and brand
Moisturizing beverages of various types and brands, from $0,80 to $2.50
Gallon of Water (4lts), $1
Bottle of soda, cola or soda, from $0.45 to $1.50 depending on size and brand
Bottle of beer, $1 to $4
Canned beer, $1 to $4
Bottle of synthetic fruit juices, $0.50 to $1.70 depending on size and brand
Moisturizing beverages of various types and brands, from $0,80 to $2.50

GUAYAQUIL HOTELS PRICES
Hostels and 3 star Hotels:
In Hostels and Small Hotels or non featured Hotels you can find acommodation from $10/night or from $60/week.
4 and 5 star Hotels:
In hotels of higher features and located in strategic sectors you can find accommodation in Guayaquil from $38/person x night or up to $300/person x night
Find Guayaquil ecuador hotels that have good deals today
TRANSPORTATION PRICE
Taxis or Private Transportation:
Starter rate $1:51, and on average, $1.25 per additional km, this rate fluctuates by 10% or so depending on sector, hour and time of service.
A race from the airport to the city center can cost you between $2.50 and $4 depending on your departure point at the airport and the hour of the race.

Public Transport:
Municipal transportation system «metrovía», the cost of the passage is $0.30 and covers routes from southern to north end of the city and vice versa, and also has a line from the center to the northwest by the road to another city called Daule.
Various urban transport lines covering various sectors of the city, costing $0.30 to $0.35 the passage.
Municipal transportation system «metrovía», the cost of the passage is $0.30 and covers routes from southern to north end of the city and vice versa, and also has a line from the center to the northwest by the road to another city called Daule.
Various urban transport lines covering various sectors of the city, costing $0.30 to $0.35 the passage.

PRICES OF TICKETS TO VARIOUS SERVICES AND PLACES
Go to the Cinema, Monday to Thursday or on weekend mornings, $2.80 to $5 depending on time and location.
On weekends, $6 to $9 depending on location.
Gym or Fitness center, $1.25 to $7 per day (one or more services), and $20 to $50 per month, depending on local and city sector.
Bars and clubs, some only charge consumption entering until 9pm, with price of drinks and others as detailed above (VARIOUS DRINKS), and others, have entry costs «Cover» from $5 to $30 depending on local and sector of the city, you can find places from $5 in the center or south of the city, and there are places up to $30 in exclusive sectors of the city (mostly at north).
Arcade video game rooms, average $0.40 per person per play, or cards from $5, quota until finished, includes discounted price.

Moscovita Wheel «la Perla» to see the city from above the river, one lap per person $5
Flat tire repair, from $4
Gasoline per liter from $0:60 to $0.95 depending on gasoline type
Cigarettes, $0.30 average unit, and $5 to $6 per box

MASS CONSUMPTION PRODUCTS’S PRICES
Litre of Milk, $1 to $1.50
Kilo of beef, $1.50 to $2,40
Kilo of chicken, $1.80 to $2.35
Kilo of croaker fish, from $3.60 to $4.20
80grs canned tuna, from $0.80
425grs canned sardine, from $1.50
Kilo of rice, $0.85 to $1.25
Kilo of sugar, $0.90 to $1.35
Litre of oil, $1.80 to $3

I hope you’ve found useful this reference, if there is any information that you’ave been looking for and you still do not find about Guayaquil, do not hesitate to ask us about in the form at the end of the post.
Here you can find everything you need to know to visit Guayaquil – Ecuador
¿Ta ha sido de ayuda este contenido? Suscríbete a nuestro boletín mensual, en donde te compartiremos contenido de real valor y utilidad sobre nuestra amada Guayaquil
Por favor 😃💕🙏🙏🙏🙏😊😃💕